روایت دانش‌آموز روزه اولی از لحظات شیرین در ماه مبارک رمضان

یک دانش‌آموز روزه اولی از حس خود در ماه مبارک رمضان و گرفتن روزه و اعمالی که انجام می‌دهد می‌گوید.

روایت دانش‌آموز روزه اولی از لحظات شیرین در ماه مبارک رمضان

به گزارش ترنم دشتی از اصفهان، برای همه افرادی که برای اولین بار روزه گرفته و بر سفره میهمانی خدا حاضر می‌شوند این تجربه وصف ناشدنی است، چرا که آرزوی هر کودک مسلمانی رسیدن به سنی است که بتواند روزه بگیرد. راستی که چه حال خوبی دارد درست سال نو و فصل نو، پایت را بگذاری به ماهی که بهترین ماه دنیاست و تو مهمان ویژه‌ این مهمانی آسمانی و باشکوه باشی. واقعا که روزه‌اولی بودن حس نابی است که درست لحظه‌ اذان در رگ‌هایت به تپش درمی‌آید. انگار مثل گل شکفته می‌شوی. انگار عزیزترین و نزدیک‌ترین محبوبت تو را به نام کوچکت صدا می‌زند و تو به او سلام می‌کنی. حالا تو به سن تکلیف رسیده‌ای و خدا به تو می‌بالد. چه به‌یادماندنی و خاطره‌ساز است این افطار‌ها و سحرها با خدا. به همین مناسبت با  هستی جمالی که امسال به سن تکلیف رسیده است و برای اولین بار روزه‌داری را تجربه کرده است، به گفت‌وگو نشستیم.

  روایت یک نوجوان روزه اولی هستی جمالی درباره‌ احساسش از اینکه مکلف به روزه‌داری شده است می‌گوید، اگرچه امسال مکلف شده اما سال‌های گذشته هم روزهایی را روزه می‌گرفته است تا با آن آشنا شود. او درباره‌ احساسش در این ماه می‌گوید: احساس بسیار خوبی دارم که این سعادت نصیبم شده و توانستم به فرمان خدا عمل کنم. این نوجوان روزه اولی فلسفه‌ وجودی روزه را امتحانی از سوی خدا می‌داند که می‌خواهد ببیند کدام بندگانش مشقت‌ها و سختی‌های روزه را برای فرمانبرداری او تحمل می‌کنند. او اعتقاد دارد که روزه‌داری حسی متفاوت دارد که علاوه بر احساس آرامش خاص در دل، در لحظه‌لحظه‌ی روزه‌داری حضور و لطف خدا را در کنار خود احساس می‌کند.

  هستی معتقد است که ماه رمضان ماه قشنگی است، در این ماه همه چیز زیباست، قلب‌ها هم پاک هستند و همه ما سعی داریم حتی کوچک‌ترین اشتباهی هم نکنیم. او ادامه داد: برای اولین سال است که روزه می‌گیرم، البته سال‌های قبل روزه کله گنجشکی می‌گرفتم اما الان حس خوبی دارم که به سن تکلیف رسیده‌ام و روزه می‌گیرم.

سراسر ماه رمضان، زیبایی‌ست به نظر هستی، راز آفرینش ماه رمضان این است که خدا می‌خواسته است به ما بگوید همیشه در رحمت و مغفرتش به روی بندگان باز است و همیشه به یاد نیازمندان و گرسنگان باشیم و اگر به نیازمندان کمک کنیم، خدا هم در همه‌ کارها به ما کمک می‌کند. این نوجوان روزه‌اولی درباره‌ زیباترین تصویر ماه رمضان که دیده است می‌گوید: سراسر ماه رمضان، زیبایی‌ست اما حال سفره‌ افطار و سحر، شب‌های قدر و با خدا حرف زدن را دوست دارم. او به هم سن و سال‌های خودش توصیه می‌کند که ماه رمضان ماه مهمانی خدا است و کسانی که روزه نمی‌گیرند خودشان را از رحمت خدا محروم می‌کنند. از هستی درباره حس و حال اولین روزی که روزه گرفته بود، سؤال کردم، گفت: سخت بود، اما می‌خواستم خودم را امتحان کنم و ببینم که می‌توانم تحمل کنم که به لطف خدا توانستم و همه روزه‌هایم را گرفتم.

وقتی روزه‌ام، بیشتر با خدا راز و نیاز می‌کنم این نوجوان روزه اولی می‌گوید، فکر می‌کنم وقتی روزه‌ام، بیشتر با خدا راز و نیاز می‌کنم، از خدا می‌خواهم که بنده‌ خوبی باشم و برای سلامتی دیگران و خانواده‌ام دعا می‌کنم.  او با بیان اینکه احساس می‌کند با روزه گرفتن خدا بیشتر دوستش دارد، ادامه می‌دهداز آنجایی که مادرم می‌گوید ماه مبارک رمضان ماه میهمانی خدا است، از اینکه یک ماه مهمان خدا بودم از خوشحالی در پوست خود نمی‌گنجم. هستی از خدا می‌خواهد که این توان را به او بدهد تا سال آینده نیز بتواند مهمان درگاهش باشد.

  من امسال یک روزه‌اولی بودم و خدا، میزبانِ مهربانم به گزارش فارس، من امسال یک کارت دعوت ویژه دریافت کردم. کارت دعوتی مخصوصِ خودِ خودم، به اسم و آدرسِ خودم حتی. نه اینکه فکر کنی سال‌های پیش مهمانی دعوت نمی‌شدم، نه! ولی امسال میزبان، خودش شخصا برایم دعوت‌نامه فرستاد و به من گفت تو دیگر بزرگ شده‌ای و قدر این ضیافت باشکوه را می‌دانی؛ گفت تو امسال مهمان خاصِ خودمی. و من؟ من همه قندهای عالم توی دلم آب شد. حسابی به خودم رسیدم. خواستم تمیزترین و قشنگ‌ترین مهمانش باشم. لباس‌هایم را، دل و زبانم را، چشم و گوشم را؛ خلاصه هرچه داشتم را شستم و برق انداختم. به خودم و خودش قول دادم تا آخرش همین‌قدر خوب و خوشحال و پاکیزه بمانم. می‌دانی؟ قول‌های دیگری هم بین‌مان رد و بدل شد؛ مثلاً من قول دادم تمرینِ مهربانی و خوش‌خلقی و همدلی کنم و او قول داد کمکم کند، بهم توان و انرژی بدهد. من امسال یک روزه‌اولی بودم و خدا، میزبانِ مهربانم، به من سی روز فرصت داد تا در مهمانی پر برکتش کیف کنم و حالم خوش شود و بعدش هم با دست پر برگردم. پایان پیام/۶۳۱۰۱/

دیدگاهتان را بنویسید