فرش ماشینی بهتر است یا دستباف؟

همیشه بحث در مورد اینکه فرش ماشینی بهتر است یا دستبافت زیاد بوده اما میخواهیم برای یک بار به این موضوع به صورت کامل بپردازیم. باما همراه باشید.

فرش ماشینی بهتر است یا دستباف؟

فرش به‌عنوان یکی از تجهیزات مهم زندگی انسان‌ها به‌حساب می‌آید که اهمیت آن در بین ایرانی‌ها بسیار زیادتر از کشورهای دیگر است. چرا که ما به‌وسیله فرش احساس آرامش و امنیت را خانه خود هدیه می‌دهیم. همچنین با فرش‌های مختلف می‌توانیم دکوراسیون خانه خود را جذاب کنیم. اما از زمان ظهور فرش‌های ماشینی این سوال برای تمام پیش‌آمده که فرش ماشینی بهتر است یا دستبافت؟ امروزه قیمت انواع فرش بسیار بالا رفته و بدون شک هر کسی توانایی خرید یا تعویض آن را نخواهد داشت. پس شما هنگام خرید و انتخاب فرش باید دقت بسیار بالایی داشته باشید تا بعد از گذشت مدتی دچار پشیمانی نشوید. اگر علاقه‌مند هستید که هر روز قیمت انواع فرش را مشاهده کنید حتماً به صفحه قیمت فرش ماشینی مراجعه کنید. در این حالت شما می‌توانید به‌صورت آنلاین قیمت تمام سایزهای فرش را همراه با سایز دلخواه خود را مشاهده کنید. در این مطلب سعی می‌کنیم به‌صورت کامل به سوال فرش ماشینی بهتر است یا دستبافت پاسخ دهیم.   فرش دستبافت چه ویژگی‌هایی دارد؟ فرش دستبافت با گذشته ایران گره‌خورده است و تاریخچه کهنی در کشور ما دارد. کارشناسان بین‌المللی هم بر این نظر هستند که فرش دستبافت زیباترین فرش در دنیا است. شکوه و عظمت فرش ایرانی در قرن‌های 16 و 17 میلادی به اوج خودش رسید به شکلی که جهانیان هنر فرش‌بافی را از آن ایرانیان دانستند. در ادامه به مهم‌ترین ویژگی‌های فرش دستبافت می‌پردازیم. شاید این موارد بتواند به سوال فرش ماشینی بهتر است یا دستباف پاسخ دهد. • یکی از بارزترین ویژگی‌های فرش دستباف درخشندگی فرش از دور نزدیک است که زیبایی آن را افزایش می‌دهد. • فرش دستباف به‌عنوان یک کالای اصیل و با ارزش شناخته می‌شود و در این امر نسبت به فرش ماشینی ارزش بیشتری دارد. • فرش‌های دستباف در صورت استفاده درست طول عمر بسیار بالایی دارد و می‌توان گفت در این امر نسبت به تمام کف‌پوش‌ها عملکرد بهتری دارد. • شاید برای شما جالب باشد که فرش دستبافت قابلیت این را دارد که در تابستان سرد باشد و در زمستان گرم! • فرش دستباف هرچقدر پا بخورد زیبایی‌اش را از دست نمی‌دهد و هیچ‌وقت درخشندگی خودش را از دست نمی‌دهد. در بعضی از موارد فرش دستبافتی که پا خورده باشد ارزش بیشتری نسبت به فرش دستباف نو دارد. • پرزهای فرش دستباف از لطافت و نرمی بسیار خوبی برخوردار است که کار شما را در امر تمیزکردن بسیار راحت‌تر می‌کند. آیا فرش دستباف معایب هم دارد؟ به‌طورکلی فرش دستباف در کنار زیبایی‌ها و مزایای که دارد، عیب‌هایی هم دارد که در قسمت زیر می‌توانید آنها را مشاهده کنید. • بدون شک اصلی‌ترین عیب فرش دستباف قیمت بالای آن است که این موضوع بدون شک یک امر طبیعی است. زیرا در تمام دنیا وسایل که به‌وسیله دست‌ساخته می‌شوند قیمت بالاتری نسبت به محصولات ماشینی دارند و هرکسی ارزش کار را درک کند بدون شک حاضر هزینه بالای آن را نیز پرداخت کند. • تنوع کم در طرح و رنگ یکی دیگر از معایب فرش دستباف است. این محصولات تنوع بسیار زیادی ندارند و شما شاید نتوانید آنها را با دکوراسیون خانه خود ست کنید. اما ما به شما توصیه می‌کنیم برای مشاهده طرح‌های مختلف حتماً به صفحه فرش کلاسیک مراجعه کنید و متنوع‌ترین طرح‌های موجود در بازار را مشاهده کنید.

• شستن فرش دستباف دردسرهای زیادی دارد؛ زیرا ممکن است به فرش آسیب وارد شود و فرش ارزش خود را از دست بدهد. از طرف دیگر فرش‌های دستباف با استفاده از نخ‌های پشمی تولید می‌شوند که از رنگرزی سنتی برای رنگ‌دادن به این نخ‌ها استفاده شده است. همین باعث می‌شود که فرش هنگام شستن رنگ خود را از دست بدهد یا رنگ‌های آن کم‌رنگ شود. به همین دلیل شما باید برای شستن آن بسیار حرفه‌ای عمل کنید. • قالی دستباف به دلیل الیاف طبیعی که در آن استفاده می‌شود، وزن بسیار زیادی دارد و حمل‌کردن آن برای شما بدون بسیار دشوار خواهد بود. پس بهتر است هیچ‌وقت برای مناطقی که بیشتر در معرض کثیفی است فرش دستبافت نخرید یا اگر شما در منزل اجاره‌ای زندگی می‌کنید و ممکن هر سال خانه خود را عوض کنید بهتر است به سمت خرید فرش دستباف نروید. • به دلیل اینکه قالی دستبافت به‌وسیله انسان بافته شده است ممکن است در آن شاهد خطا انسانی باشید مثل نامتقارن بودن شکل‌های سمت چپ و راست فرش! بهترین ویژگی‌های فرش ماشینی چیست؟ فرش ماشینی با استفاده از الیاف مختلفی تولید می‌شود. همچنین به دلیل استفاده از ابزارآلات ماشینی، سرعت تولید این نوع از فرش بسیار بالا بوده و همچنین به دلیل بهره‌گیری از الیاف مصنوعی در آن قیمت بسیار کمتری نسبت به فرش دستباف دارد. همچنین این نوع از فرش به دلیل به‌روز بودن طرح‌ها، هماهنگی بیشتری با دکوراسیون های امروزی خانه‌های ما دارد. • اگر تصمیم دارید برای خانه خود فرش ماشینی تهیه کنید، حتماً به صفحه خرید فرش مراجعه کنید و در صورت‌پسند فرش خود را به‌صورت اینترنتی با ارسال رایگان خریداری کنید. در ادامه به جزئیات این ویژگی‌ها می‌پردازیم تا بتوانید به سوال فرش ماشینی بهتر است یا دستباف پاسخ دهید. • فرش‌های ماشینی هم از طول عمر بسیار بالایی برخوردار هستند؛ اما این مورد برخلاف فرش دستباف به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهم‌ترین آن جنس نخ استفاده شده در فرش است. در میان انواع فرش ماشینی الیاف اکریلیک و پشم دارای بالاترین دوام و طول عمر است به صورتی که شما می‌توانید در صورت نگهداری اصولی از آن تا 30 سال هم استفاده کنید.  

• یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌های فرش ماشینی تنوع در طرح و رنگ آن است به شکلی که شما می‌توانید با توجه سلیقه و دکوراسیون خانه خود فرش مد نظرتان را خریداری کنید. • با آمدن فنّاوری‌های جدید فرش ماشینی می‌تواند به‌صورت نامحدود از رنگ‌های متنوع استفاده کند؛ اما شما فقط از 8 یا 10 رنگ می‌توانید در فرش دستباف استفاده کنید. • یکی دیگر از مزایای فرش ماشینی انتخاب خاب فرش است. شما می‌توانید باتوجه‌به سلیقه و نیازی که دارید، خاب فرش خود را تعیین کنید. • شما در فرش ماشینی توانایی سفارش سایز دلخواه خانه خود را دارید حتی سایزهای غیر استاندارد، بدون شک این امکان در فرش دستبافت برای شما وجود ندارد. فرش ماشینی بهتر است یا فرش دستباف؟ باتوجه‌به توضیحاتی که در قسمت بالا داده شد شما اکنون می‌توانید تشخیص دهید که فرش ماشینی بهتر است یا فرش دستباف…. اگر توان خرید فرش دستباف دارید بدون شک بهترین گزینه برای شما این محصول خواهد بود اما بدانید که با انتخاب قالی دستباف با چالش‌های بسیار زیادی روبرو خواهید شد؛ مانند عدم تنوع در طرح و رنگ، حساسیت بسیار زیاد و نگهداری مناسب. این موارد از جمله چالش‌های فرش دستبافت است. اما با خرید فرش ماشینی شما دیگر نگرانی بابت این موارد نخواهید داشت؛ زیرا این محصولات تنوع بسیار بالایی دارند و شما باتوجه‌به سلیقه و دکوراسیونی که دارید می‌تواند فرش مورد نظر خود را خریداری کنید. همچنین فرش‌های ماشینی نیازمند نگهداری خاصی نیستند و شما به‌سادگی خودتان هم می‌توانید فرش خود را بشویید. اگرچه فرش دستبافت گران‌تر از فرش ماشینی است؛ اما این را باید بدانید که فرش دستبافبه‌مروررزمان ارزش خودش را از دست می‌دهد. باتوجه‌به این نکات اکنون شما می‌دانید که فرش ماشینی بهتر است یا فرش دستباف. امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید