مشکلات سعادت‌آباد کرمان؛ از فعالیت کمپ سگ‌ها در کنار حسینیه تا جولان زمین‌خواران

اگر با چشم خودم سگ‌های پشت فنس‌های کمپ روستای سعادت‌آباد را نمی‌دیدم که پارس می‌کنند و برایم دُم تکان می‌دهند، باور نمی‌کردم این مرکز با آن همه سگ بیخ گوش مردم و در کنار حسینیه حضرت ابوالفضل (ع) در حال فعالیت است.

مشکلات سعادت‌آباد کرمان؛ از فعالیت کمپ سگ‌ها در کنار حسینیه تا جولان زمین‌خواران

ترنم دشتی – کرمان؛ مهسا حقانیت: جلوی حسینیه حضرت ابوالفضل (ع) روستای سعادت‌آباد ایستاده‌ام، تعدادی از اهالی روستا و دو نفر از اعضای شورا هم حضور دارند، با اینکه هوا سرد است، اما بوی نامطبوعی فضا را پر کرده است، صدای پارس سگ‌ها قطع نمی‌شود و سگ‌های زیادی دور و برمان پرسه می‌زنند، اگر با چشم خودم سگ‌های پشت فنس‌های کمپ را نمی‌دیدم که پارس می‌کنند و برایم دُم تکان می‌دهند، باور نمی‌کردم این مرکز با آن همه سگ بیخ گوش مردم و در کنار حسینیه در حال فعالیت است. خانم زارع چادرش را روی سرش مرتب می‌کند، گوشه لبش را برای لحظه‌ای به دندان می‌گیرد و با حالت تاسف می‌گوید: وقتی مردم از کرمان یا روستاهای اطراف به حسینیه روستای ما می‌آیند و سگ‌ها توی دست‌وپای‌شان می‌روند و باعث ترس‌شان می‌شوند، ما خیلی خجالت می‌کشیم، اما کاری از دست‌مان برنمی‌آید تا زمانی که کمپ سگ‌ها اینجا باشد، وضع‌مان همین است. او رو می‌کند به همسرش و ادامه می‌دهد: هفته قبل سگ‌ها توی کوچه به ام‌البنین حمله کردند، اگر صغری نرسیده بود، تکه‌تکه‌اش کرده بودند، چند وقت پیش هم که یادت هست به ناصر حمله کردند، مادرها حق دارند، هرجا بچه‌ها می‌روند، دنبال‌شان بروند، آخه می‌ترسند، طعمه سگ‌ها شوند. سعادت‌آبادی‌ها بارها با چشم خود وانت‌ها و حتی کامیون‌هایی را دیده‌اند که گله‌های سگ را به روستای‌شان می‌آورند و آنها را به این بهانه که کمپ در این روستا وجود دارد، رها می‌کنند و می‌روند، اما این سگ‌ها جایی در کمپ ندارند و آوار می‌شوند روی سر مردم و بچه‌های مردم.

دلخوش به دستور دادستان هستیم در حالی کمپ نگهداری از سگ‌ها در روستای سعادت‌آباد به فعالیت خود ادامه می‌دهد که بر اساس اسناد رسیده به دست خبرنگار فارس رای دادگاه برای جابه‌جایی این مجموعه در یکم آبان‌ماه سال‌جاری صادر شده است. عضو شورای اسلامی روستای سعادت‌آباد با اشاره به بازدید دادستان جدید کرمان از مرکز نگهداری سگ‌های سعادت‌آباد تصریح می‌کند: آقای بخشی هم گفت این کمپ باید جابه‌جا شود، دل‌خوشی ما این است که می‌گویند آقای دادستان خیلی پشتکار دارد و با کسی هم شوخی ندارد، وقتی دستوری می‌دهد باید اجرا شود. محمد محمدرضایی عنوان می‌کند: امیدواریم دادستان کرمان با پیگیری برای جابه‌جایی مرکز نگهداری سگ‌های بلاصاحب شر این حیوانات را از سر مردم سعادت‌آباد کم کند و همچنین جلوی زمین‌خوارانی را بگیرد که آرامش ما شورایی‌ها را گرفته‌اند. این در حالی‌ست که بر اساس قانون علاوه بر دادستانی، نهادهای دیگری ازجمله شهرداری، مرکز بهداشت و دامپزشکی نیز مسؤولیت‌هایی برای جابه‌جایی این مرکز دارند و بعضی از این دستگاه‌ها هم با تایید لزوم جابه‌جایی این کمپ برای کمک به این تغییر مکان قول همکاری داده‌اند. پارک، داروخانه و خدمات تزریقات نداریم  خانم زارع در بخش دیگری از سخنانش از قطعی آب و نبود سرویس مدرسه برای بچه‌ها گلایه می‌کند و می‌گوید: سعادت‌آباد مشکلات زیادی دارد، ما اینجا پارک نداریم، بچه‌ها را برای بازی در پارک باید به کرمان ببریم. آقای خوشاب هم از نبود داروخانه در سعادت‌آباد گلایه می‌کند و خانه بهداشت روستا را مورد انتقاد قرار می‌دهد و می‌افزاید: انگار ما مرکز بهداشت نداریم، حتی تزریقات هم در این مرکز انجام نمی‌دهند و برای تزریق آمپول و یا سرم باید به حاجی‌آباد یا قائم‌آباد برویم.

ورودی روستا یا قتلگاه روستاییان؟ روستای سعادت‌آباد به‌عنوان ورودی کرمان از سمت جاده تهران است و از دو قسمت تشکیل شده و که هر بخش در یک طرف جاده کرمان – باغین قرار دارند، با این وجود اما ورودی این روستا ناایمن است و همچنین برای رفت و آمد به دو طرف روستا باید از دوربرگردان‌هایی استفاده کرد که بسیار خطرناک هستند و تاکنون تصادفات بسیار زیادی هم در این محدوده روی داده است که بعضی از این حوادث منجر به قطع‌نخاع و آسیب جدی و حتی مرگ افراد شده است. با همان شرایط خطرناکی که برای‌تان تعریف کردم با عبور از دوربرگردان به قسمت دیگر روستا در آن سوی بزرگراه می‌رویم، گله‌های سگ در این طرف روستا هم جولان می‌دهند. محمدرضایی بیان می‌کند: سعادت‌آباد در واقع ورودی شهر کرمان است، پیشنهاد دادیم یک میدان در اینجا احداث کنند، چراغ چشمک‌زن بگذارند، تابلوی منطقه مسکونی و سرعت ۴۰ کیلومتر و نامه پلیس راه را هم گرفته‌ایم و راهداری باید اقدام کند، اما تاکنون بودجه‌ای نداده‌اند و می‌گویند از کارخانه سیمان کمک بگیرید.  

دیدگاهتان را بنویسید