کمک به ارتقای امنیت غذایی، با حل 100 نیاز فناورانه و بهره‌گیری از فناوری‌های نو

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، از دومین نمایشگاه توانمندی‌های سازمان اتکا بازدید کرد. این سازمان تاکنون توانسته است بیش از 100 نیاز فناورانه در زمینه امنیت غذایی را شناسایی و رفع نماید.

کمک به ارتقای امنیت غذایی، با حل 100 نیاز فناورانه و بهره‌گیری از فناوری‌های نو

به گزارش گروه علم و پیشرفت ترنم دشتی و نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، معاون علمی و فناوری از دومین نمایشگاه توانمندی‌های سازمان اتکا با محوریت امنیت غذایی دانش‌بنیان بازدید کرد.

روح‌الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری در این بازدید، گفت: ابعاد بزرگ توانمندی‌های خانواده اتکا قابل درک و مشاهده است. ویژگی نیروهای مسلح این است که همواره به عزمی استوار، کار را به بهترین شکل پیش برده و در حوزه غذا نیز به دستاوردهای خوبی توجه داشته است. شرکت‌های زیرمجموعه اتکا، سهم خوبی از بازار را در دست دارند و به نظر می‌رسد با توجه به جریان بسیار مهم امنیت غذا، این موضوع باید در رأس اولویت‌های بخش‌های تصمیم‌ساز و اثرگذار کشور باشد.

وی، با اشاره به راهبردی و اقتدارآفرین بودن حوزه امنیت غذا عنوان کرد: دنیا به سوی استفاده از فناوری‌های نوین، روش‌های نوآورانه در ارتقای بهره‌وری، تولید و توزیع غذا حرکت کرده است و شرکت‌های بزرگ می‌توانند با بهره‌بردن از ظرفیت فناورانه و نیروی انسانی، سهم کشور را از صنعت غذا ارتقا داده و گام‌های ارزشمندی در حوزه تامین و امنیت غذا بردارند.

دهقانی، حوزه امنیت غذا را یکی از اولویت‌های مهم و اصلی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری عنوان کرد و گفت: سازمان‌های بزرگ و توانمندی همچون اتکا، به خوبی اهمیت بهره‌مندی از فناوری و نوآوری در حوزه غذا را درک کرده‌اند و از این ظرفیت در جهت بهبود فعالیت‌هایشان و کمک به تأمین امنیت غذایی کشور گام برداشته‌اند. آمادگی داریم تا در تحقق اولویت مهم و راهبردی همچون امنیت غذا، تعامل و هم‌افزایی لازم را با این سازمان و دیگر شرکت‌های توانمند که می‌توانند در این عرصه گامی اثرگذار بردارند، صورت دهیم.

سازمان اتکا که تأمین امنیت غذایی نیروهای مسلح را در صدر وظایف خود دارد، با استفاده از ظرفیت‌های زیست‌بوم فناوری و نوآوری به حوزه امنیت غذا، چرخه تولید تا عرضه و رسوخ نوآوری در حوزه غذا ورود پیدا کرده است. این سازمان یک چرخه فناورانه در اتکا ایجاد کرده و از ایده‌پردازی تا تجاری‌سازی و فروش را در دل این سازمان شکل داده و بر مبنای نوآوری باز، توسعه شبکه و نهادهای فناوری تلاش شده است تا این زیست‌بوم فناورانه و نوآورانه شکل بگیرد.

سازمان اتکا با ورود به نظام مسائل نیز تاکنون 100 نیاز فناورانه در کشاورزی، دامپروری، شیلات، صنایع غذایی، فروشگاهی را شناسایی کرده که ۶ نیاز فناورانه، نوظهور و بدیع هستند. همچنین این سازمان، رویداد صنایع غذایی با صندوق نوآوری و شکوفایی، رویداد کشاورزی با دانشگاه‌های تهران و همدان، رویداد دامپروری با دانشگاه زنجان و رویداد هوشمندساز زنجیره امنیت غذایی با شرکت صاایران را در همین راستا برگزار کرده است.

اتکا در حوزه ایجاد نهادهای میانجی، به اقداماتی چون ایجاد کارخانه نوآوری هوشمندسازی زنجیره غذایی، کارخانه نوآوری زیتون و روغن‌های فراسودمند، کارخانه نوآوری طیور، کارخانه نوآوری کشاورزی و دامپروری، کارخانه نوآوری صنایع غذایی در تهران، کارخانه نوآوری نساجی، کارخانه نوآوری لوازم خانگی و کارخانه نوآوری طیور دست زده است.

ایجاد نقشه راه بذور تجاری، استفاده از فناوری سنجش از دور در حوزه کشاورزی، ایجاد مزارع تحقیقاتی در اراضی شرکت‌های تابعه، تدوین نقشه راه کشت گیاهان دارویی، هوشمندسازی برداشت، ذخیره و توزیع، تولید پکتین از تفاله چغندر قند و تولید اسید آسپارتیک از ملاس چغندر قند برخی از فعالیت‌های فناورانه این سازمان در حوزه کشاورزی، تأمین امنیت غذایی است.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید